• 0Ürün - 0.00 

  Sepetim

  Alışveriş Sepetini Kapat
  • Sepetinizde ürün yok

Yeşil Çayın Zayıflama Üzerine Etkisi

yesil-cayin-zayiflama-uzerine-etkisi

Yeşil Çayın Zayıflama Üzerine Etkisi

Günlük kullanmaya çok fazla alışık olduğumuz siyah çay ile yeşil çay aynı maddeden oluşan iki çay çeşididir. Yeşil çayın siyah çaydan farkı ise özellikle son dönemlerde diyetisyenler tarafından zayıflama için önerilmesi ve insanlar tarafından zayıflama için kullanılması. Dolayısıyla yeşil çayın zayıflama üzerindeki etkisi aşikar. Bu hafta blog yazımızda sizlerle yeşil çayın zayıflama üzerindeki etkisini paylaşıyor olacağız.

Sağlıklı Zayıflama İçin Yeşil Çay

Yeşil çay ile sağlıkla zayıflamak mümkün olduğu için zayıflama için sık sık kullanıldığından bahsetmiştik. Yazımızın bu kısmında ise sizlere yeşil çayın faydalarından bahsedeceğiz.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Yeşil çayın yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Güçlü bir antioksidandır ve vücuttaki hücresel faaliyetlere destek olur.
 • Kişiyi kalp hastalıklarından korur.
 • Kanser riskini azaltır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kişiyi alzheimera karşı korur.
 • Antimikrobiyaldir.

Yeşil Çayın Etkileri

Yeşil Çayın Zayıflama Üzerine Etkisi

Yazımızın bu kısmında yeşil çayın hangi konularda etkili olduğunu sizinle paylaşacağız. Yeşil çayın vücuda pek çok faydası bulunuyor. Özellikle zayıflama ile ilgili noktada yeşil çay bize oldukça yardımcı oluyor. Hazırsanız, başlayalım!

Yeşil Çayın Metabolizmaya Etkisi: Yeşil çayın zayıflama üzerindeki etkisi metabolizmayı hızlandırması ile ilgilidir. Kafein ve kateşinler metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca kuvvetli bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay bu özelliği ile de metabolizmanın hızlanmasını ve vücut ısısının artmasını sağlar.

Yeşil Çayın Yağ Yakıcı Olma Özelliği: Metabolizmayı hızlandıran kateşin ve kafeinler bu konuda da devreye girerek yeşil çayın yağ yakıcı olmasını sağlar. Kilo vermek bu sayede kolaylaşır. Özellikle spor ve diyet yaparken tüketmek süreci hızlandırır.

Yeşil Çayın Ödem Sökme Özelliği: Vücutta biriken ödemler kilo vermek isteyenlerin büyük problemlerinden biridir. Özellikle de kadınlar vücutlarında biriken ödemi atamamaktan çok fazla muzdariptir. Yeşil çay ödem attırıcı bir içecek olduğu için bu sorunun önüne geçer.

Yeşil Çayın İnsülin Direncine Etkisi: Yeşil çay üzerinde yapılan araştırmalarda yeşil çayın insülin direncini kırdığı ve böylece kilo vermeyi kolaylaştırdığı tahmin edilmiştir. Diyabet hastaları için kilo vermeye giden yolda insülin direnci büyük bir rol oynadığı için bu durum onlar açısından sevindiricidir.

Yeşil Çayın İştaha Etkisi: Bazı kişilerde iştah kontrolü bozulmuş olabilir. Bu da kişinin çok sık acıkması ya da çok fazla yemek yemesi anlamına gelir. Yeşil çay ile bu durum kontrol altına alınabilir.

Yeşil Çay Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeşil Çayın Zayıflama Üzerine Etkisi

Yeşil çay her ne kadar yararlı bir içecek olsa da bazı noktalara dikkat edilmediği takdirde istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumlarla karşılaşmamanız için size önerilerde bulunacağız. “Yeşil çay tüketirken nelere dikkat edilir?” sorusunun cevabını şöyle maddeler halinde sıralayabiliriz;

1.Yeşil Çayı Demlerken Dikkatli Olun!
Yeşil çayın içinde bulunan kateşenler kaynar sudan hoşlanmaz. Yeşil çay bu yüzden çok kaynatılmamalıdır. Suyu ocakta kaynattıktan sonra ılımaya bırakmalı ve yeşil çayı su ılık hale geldikten sonra su ile buluşturmalısınız.

2. Yeşil Çay İçerken Miktarına Dikkat Edin!
Demleme ve çay kalitesine göre değişse de çayın içinde ortalama 120-320 mg kateşin, 10-60 mg ise kafein bulunmaktadır. Günde en fazla 2-3 bardak yeşil çay içmek yeterli olacaktır.

3.Kimler Yeşil Çay İçmemeli?
Yeşil çay herkes için sağlıklı bir içecek olmayabilir. Yüksek tansiyon hastaları için kafein tüketmek çarpıntı gibi durumlara neden olabileceği için yeşil çay tüketiminden kaçınılmalıdır.

Yeşil Çay Zayıflatır mı?
Yeşil Çayın zayıflamaya etkili bir içecek olduğundan yazı boyunca bahsettik. Ödem attıran, iştah kapatan ve metabolizma yavaşlatan yeşil çay elbette ki zayıflamaya yardımcı olur. Bunun dışında bazı yiyecekler de ödem atmaya ve yağ yakmaya yardımcı olabilir. “Zayıflatan ve Ödem Attıran Detoks Tarifleri” isimli yazımızda bu besinlere dair detayları bulabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close menu
Whatsapp Sipariş HattıWhatsap Sipariş Hattı